Baza wiedzy czyli wszystko o BARF
Nasza baza wiedzy zawiera różne informacje na temat modelu żywienia BARF. Przedstawiamy krótko założenia modelu BARF, skład diety dla "początkujących", przykładowe prawidłowe plany żywieniowe skonstruowane tak, aby dieta była kompletna i zbilansowana w stosunku do określonych naukowo norm żywienia psów. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu podpowiadamy jak w praktyce przygotować i przestawić psa na takie żywienie. W części "korzyści stosowania żywienia BARF" można znaleźć odpowiedź na pytanie "dlaczego BARF jest zdrowszy niż inne sposoby żywienia" - w oparciu o dostępne badania naukowe jak i zebrane doświadczenia nasze i bardzo wielu właścicieli psów stosujących ten model żywienia. Zachęcamy też do kierowania do nas pytań - to pozwoli na szukanie odpowiedzi, którymi bedziemy się z Państwem dzielić.
BARF to intuicyjny prosty sposób żywienia. Stosowany przez tysiące lat i dłużej. Wielu ludzi i dziś żywi psy surowym mięsem, kośćmi, podrobami, choć nie wiedzą, że stosują żywienie typu BARF i zdarza się, że niewłaściwe proporcje albo rodzaje produktów nie tworzą dla psa najbardziej wartościowej diety.
Aby nie popełniać błędów warto zapoznać się z podstawami modelu i zrozumieć jego zasady: to z pewnością pozwoli Państwu stworzyć dla psa najlepszą, najbardziej optymalną, zdrową dietę. Dzięki temu Wasz pies będzie zadowolony i w świetnej formie.
Zachęcamy też do lektury książki "Zdrowo, smacznie, naturalnie - prawidłowe żywienie psa".
Jedyna na polskim rynku publikacja o BARF pozytywnie zrecenzowana przez dr lek. wet. (na łamach czasopisma "Pies rasowy") - książka o charakterze poradnika - kompedium o żywieniu BARF.
Dostępna w zakładce sklep-książka.
Wybrane źródła/elementy bibliografii:
1. "Nutrient requirements of dogs and cats" Animal nutrition series. National Research Council of the National Academies. 2006
2. Dr I. Billinghurst, "The BARF diet", 2001; "Grow you pups with bones", 1998; "Give your dog a bone", 1993
3. PhD L. Olson "Raw and Natural nutrition for dogs", 2010
4. T. Londsdale "Raw meaty bones: promote health"
5. red. Prof. E. Sawosz "Żywienie dzikich zwierząt. Ssaki", 2012
6. Dr wet B. Rakow "Homeopatia w leczeniu psów i kotów", 1994, 2014
7. red. K. Fiszdon, M. Redlicki "Podręcznik kynologa", 2014
8. red. M. Ceregrzyn "Podstawy żywienia psow i kotów. Podręcznik dla lekarzy i studentow weterynarii", 2013
9. Inne źródła: prace dostępne w bazie PubMed, badania własne w zakresie analizy adekwatności diet typu BARF, tabele składników odżywczych USDA R-27 i R-28 (US Departament Rolnictwa) strona internetowa http://ndb.nal.usda.gov/ndb, strony internetowe, m. in.: http://moderndogmagazine.com/articles, http://www.whole-dog-journal.com/issues