Przestawienie psa na dietę BARF
Istnieje kilka sposobów przestawienia psa na naturalny sposób żywienia. Zanim wybierzemy metodę, która wydaje nam się najlepsza, przyjrzyjmy się każdej z nich.
Metoda „przejście przez żołądki”
Metoda zmiany sposobu żywienia z dnia na dzień bez fazy przejściowej
Stosując tę metodę zamiast „przejścia” przez żwacze w okresie kilku dni po prostu pies jest przestawiany z dnia na dzień na surowy pokarm. Ta metoda może powodować lekkie dolegliwości żołądkowe, porównywalne do takich, z jakimi czasem spotykamy się, gdy zmieniamy psu rodzaj podawanej suchej karmy. Wynika to prawdopodobnie z tego, że układ trawienny psa w fazie przejściowej musi podołać równocześnie procesom trawienia surowego pożywienia i resztek pożywienia przetworzonego/gotowanego. Jest to konsekwencją tego, że czas trawienia/pasażu jelitowego produktów surowych jest krótszy niż produktów przetworzonych. Dodatkowo, rodzaj pożywienia (surowe w stosunku do przetworzonego termicznie) uruchamia nieco odmienne procesy w układzie pokarmowym psa, które mogą działać wobec siebie antagonistycznie.
Wprowadzając surowy pokarm zadowolonypies zaleca, by przez kilka dni był to pokarm bez kości. Wskazane jest, by na początek podawać dwa lub trzy rodzje mięs i stopniowo wprowadzać kolejne. Może to być mięso mało, średnio lub nieco bardziej tłuste. Nie ma uzsadnienia naukowego, aby konieczne było wdrażanie BARF poprzez podawanie na początek tylko mięsa chudego (pies jest zwierzęciem przystosowanym do stosunkowo wysokiej zawartości tłuszczu w diecie). Często, zwłaszcza w przypadku psów, u których właściciele stosowali przez dłuższy czas monodietę opartą na karmach przetworzonych, lekko tłuste mięso szybciej znajduje "uznanie" smakowe.
Metoda powolnej zmiany przez zastępowanie posiłków.
Trzecia metoda polega na tym, że przestawianie psa na żywienie surowymi produktami odbywa się stopniowo. Można stosować metodę naprzemiennego podawania psu przez kilka dni poprzednio podawanego pożywienia (karma sucha, mokra, jedzenie gotowane) i surowych produktów. Inna metoda to stopniowe zwiększanie udziału w diecie produktów surowych. Ta metoda może intuicyjnie wydawać się "najzdrowsza", jako najmniej „interwencyjna” zmiana dla organizmu.
Jednak zważywszy na różny czas pasażu jelitowego surowego pożywienia w stosunku do pokarmów przetworzonych czy gotowanych oraz fakt, że w zależności od typu pożywienia w układzie pokarmowym uruchamiane są nieco odmienne procesy trawienne, metoda ta nie wydaje się dla zadowolonegopsa najbardziej właściwa.